Hogyan készüljünk a felvételire

2024.01.15

2024. január 20-án több tízezer általános iskolás ír központi írásbeli felvételit. A legtöbbjük életében ez az első megmérettetés, aminek komoly tétje van. A sikeres felvételi titka a hatékony felkészülés. Sok stressztől kíméljük meg magunkat ha a felkészülést nem hagyjuk az utolsó pillanatra. A sikeres felvételi érdekében célszerű tanulási tervet készíteni. Ha beosztjuk, hogy melyik nap mit kell megtanulni, gyakorolni, akkor nem fogjuk úgy érezni, hogy lehetetlen a feladat, és időben sem fog "elcsúszni" a tanulnivalóval. (Tanulási terv készítését különösen ajánlom a halogatóknak!) Az utolsó pár napot érdemes ismétlésre meghagyni, hogy biztosan beleférjünk a határidőbe. Fókuszáljunk arra, hogy az adott témáról a lehető legtöbbet megtanuljuk. Ne legyen olyan téma, amiről semmit sem tudunk.

Küzdjünk meg a stresszel

Stressz akkor jön létre, amikor olyan kihívással találkozunk, amelyről úgy gondoljuk, hogy nem leszünk képesek megbirkózni. A stressz pozitívan és negatívan is hathat ránk, ez a mértékétől függ. Az egészséges mértékű stressz felkészít a megküzdésre, mozgósítja az erőforrásainkat, segíti a kihívásra való összpontosítást. Ha azonban átlép egy szintet, akkor frusztrációt és teljesítményromlást is eredményezhet. A stresszkezelés célja nem a stressz teljes megszüntetése, hanem olyan szinten tartása, ami még segíti a teljesítményünket. El kell fogadnunk, hogy az "izgulás" bármilyen kellemetlen érzés is, természetes és szükséges velejárója a vizsgahelyzeteknek. Azoknak, akik hajlamosak az izgulásra, érdemes kipróbálni és elsajátítani valamilyen stresszcsökkentő technikát (légzőgyakorlatok, progresszív izomrelaxáció stb.) Fontos a rendszeres kikapcsolódás, pihenés, társasági élet is. Ha folyton csak a felvételi körül forognak a gondolataid, könnyen rástresszelhetsz.

Közvetlenül a felvételi előtt

Legyen egy listád arról, hogy mit kell vinned (toll, igazolvány, stb.). Készíts össze mindent jó előre, így nem kell amiatt izgulnod, hogy valami fontos otthon marad.

Aludj eleget! Ugyanabban az időpontban feküdj le minden nap, és ne mobilozz az elalvás előtti egy órában. A felvételi előtti éjszakát alvással és ne tanulással töltsd! Csak kipihenten tudsz majd maximálisan koncentrálni a vizsgára.

A felvételire ne menj éhgyomorra! Legalább szőlőcukor legyen nálad, mert a jó teljesítményhez sok energiára és tápanyagra van szüksége a testednek és az agyadnak is.

Relaxálj és/vagy mozogj minden nap legalább 5-10 percet, hogy lelkileg kiegyensúlyozott maradj!

A felvételi napján

A felvételi napján már ne tanulj, csak a vázlatodat fusd át! A vázlat segít, hogy összeálljon egy rendszer a fejedben.  A tananyag olvasgatása viszont fokozhatja a szorongásod, ha azt látod, hogy vannak még "fehér foltok" a tudásodban.

Ne felejtsd otthon a "cetlidet", hogy a pozitív gondolatokat szugerálhasd magadnak!

OKOS VAGYOK!

MENNI FOG!

MEG TUDOM JÓL CSINÁLNI!

MINDEN TUDOK, AMIT TUDNOM KELL A FELVÉTELI VIZSGÁRA, ÉS ESZEMBE FOG JUTNI!

MAGABIZTOS VAGYOK!

NEM VAGYOK EGYEDÜL!

Amikor megkapod a feladatlapot, mielőtt nekilátsz a feladatoknak, relaxálj. Csukd be a szemed egy percre és vegyél egy mély levegőt. Ellazít és segít koncentrálni. 

Sok sikert a felvételi vizsgához!